Sosyalist Küba'da Toplumcu Eğitim ve Öğretmenlik

Devrimin Alfabesi

“Temel bir hak olarak eğitim için verilecek mücadelenin sosyalist bir düzenin kurulması için verilecek mücadeleden ayrı düşünülmesi  olanaksızdır.”
 
Türkiye’de de egemen olan küresel neoliberal politikaların eğitimdeki uygulamaların amacı kişileri “küresel düzeyde rekabet gücüne sahip ekonomik sistemin gerektirdiği bilgi ve becerilerle donatmak” olarak belirlenmiştir. Eğitimin bu şekilde rekabetle ilişkilendirilmesi onun kamusal niteliğini de tahrip etmiş ve eğitimi bireylerin özel meselesi haline getirmiştir. Bu küresel eğilimin dışında kalan Küba ise akıntıya karşı bir örnek durumundadır. Küba’nın farklı bir örnek olmasının nedenini onun toplumsal yapısında aramak gerekir.
Bugün pandemi koşulları ülkemizde zaten var olan eğitim eşitsizliklerini çarpıcı bir şekilde görünür hale getirmiş, kamusal bir eğitime olan ihtiyacı bir kez daha ortaya koymuştur.

Devrimin Alfabesi – Sosyalist Küba’da Toplumcu Eğitim ve Öğretmenlik , işte tam da böylesi bir dönemde, savaş koşullarında dahi eğitim kazanımlarından vazgeçmeyen bir toplumsal iradenin izini sürüyor. Küba’da devrim fikrini, eğitim ve öğretmenlerin rolü ile somutluyor.

25,00 TL 15,00 TL

Bu kitabımızı almak size 15 Okur Puanı kazandırır.

Kategoriler: ,

“Okulları kapatmayacağız. (…) Paralı askerler ülkemizi işgal etmeye çalıştığında bile okuma yazma kampanyasını sürdürmemiz bir zaferse, bu en kötü koşullarda bile eğitim sistemimizden vazgeçmemek daha büyük bir zafer olmalıdır.”

Fidel, dış ticaretinin büyük bir çöküş yaşadığı, ulusal gelirinin önemli bir kısmını kaybettiği, tarım ve sanayinin büyük yıkıma uğradığı, ancak bir savaş sonrası yıkım dönemine benzetilebilecek olan özel dönemde öğretmenlere hitaben söylüyor bu sözleri.

Bugün ise, pandemi koşulları ülkemizde zaten var olan eğitim eşitsizliklerini çarpıcı bir şekilde görünür hale getirmiş, kamusal bir eğitime olan ihtiyacı bir kez daha ortaya koymuştur. Kitap, işte tam da böylesi bir dönemde, savaş koşullarında dahi eğitim kazanımlarından vazgeçmeyen bir toplumsal iradenin izini sürüyor. Küba’da devrim fikrini, eğitim ve öğretmenlerin rolü ile somutluyor.

(Arka Kapak Yazısı)

Yazar

Derya Ünlü

Kapak Tasarım

Levent Karaoğlu

İç Sayfa Düzeni

Umut Tuna

Sayfa Sayısı

124

ISBN

978-605-2222-44-7

Basım Tarihi

,

Yazar

Derya Ünlü

Yayıncı

Yazılama Yayınevi

Diziler

Dünyaya Pencere