Futbol Dünyasının Solcu İsimleri

 

Solcu Futbolcular, İspanyol genç gazeteci Quique Peinado’nun kaleme aldığı bir kitap. Adını ilk duyduğunda hakkında bir şeyler yazılabilecek bu kadar solcu futbolcu var mı diye aklından geçirenlerin kitabı eline aldığı andan itibaren tutkuyla okuyacağı yaşam öyküleri sizi bekliyor.

Yazarın niyetinde belki de bir dönem tahlili yapmak fikri olmasa da kitapta yer alan öyküler, odaklandığı kesit olan 1960-1980 arasında özellikle Latin Amerika’da yaşananlara dair çok önemli siyasi ayrıntıları da gözler önüne seriyor.

Kitap, yazarın kendi ifadesiyle, “kamusal alanda politik bir tercih yapmış olan profesyonel futbolcuların öykülerinden oluşuyor” ve kitabın en önemli özelliklerinden biri de bu alanda yazılmış kapsamı bu denli geniş dünyadaki ilk kitap olma özelliği de taşıyor olması. İspanyolca aslından Türkçe’ye Banu Karakaş tarafından kazandırılan bu kaynak, Yazılama Yayınevinden okurlarıyla buluştu.

TÜRK SPORUNUN EFSANESİ ÇİZGİ METİN

Kitabı okumaya başladığımda beni neyin beklediğine ilişkin, bugüne kadar bu alana dönük edinmiş olduğum birikimle bir değerlendirmem vardı ama kitabın sonunda – her öykünün sonunda ayrı ayrı– tamamen yanılmış olduğumu görmüş oldum. Bugüne kadar dinlemiş ya da okumuş olduğunuz futbol öykülerini bir kenara bırakmayın ama bu öykülere çok daha fazla sarılacağınızdan şüphem yok. Bir çoğu çok zor koşullarda yaşanmış olan etkileyici öykülerden oluşan aynı zamanda belli ölçülerde kaynak kitap özelliği de olan bir çalışma.Bu çalışmada öyküsü olmasa bile özellikle bir dönem futbol oynamış oyuncuların yaşamlarına bakarken ve onları değerlendirirken sporseverlerin farklı bir çerçeve edinmesine fazlasıyla yardımcı olacağı kanaatindeyim.

Kitap, aslında futbol ve siyasi tarihi açısından önemli bir hikâyeyle başlıyor. Sovyetler Birliği Komünist Partisi’nden (SBKP) İspanya Komünist Partisi’ne (İKP) uzanan hikâyede, İspanya İç savaşı sırasında Sovyet Rusya’ya giden çocuklardan biri olan Agustín Gómez Pagóla’nın İspanya’ya yeniden dönüşü ve futbolu, devrim için bir araç olarak kullanması anlatılıyor.

İlk ulusal futbol sendikasının kuruluşu, Fransız Komünist Partisi’nin spor yayını olan “Miroirdu Football” yazarlarının 68 eylemlerinde Fransız Futbol Federasyonu’nun merkez binasını işgali ve futbolcuların ilk kazanımları… Başka bir futbolun mümkün olabileceğine inananların miraslarının öyküsü de anlatılıyor.

Tabii ki Türk sporunun efsanesi Çizgi Metin de var. Futbolcuların özgürce kulüp seçebilme hakkının yaratıcısı ve bir başbakana karşı yapılmış en kitlesel sportif eylemin öncüsü olarak geçiyor artık spor literatürünün birkaç dildeki kayıtlarına bu kitapla birlikte.

“YOK ARTIK” DİYECEĞİNİZDEN EMİNİM

Başbakan Binali Yıldırım’ın da geçtiğimiz günlerde Vietnam ziyareti sırasında ülkenin kurucusu olarak övdüğü HO-Chi-Minh lakabından Mao lakabına geçen, maaşının bir kısmını partiye veren Paolo Sollier’in hikayesi de etkileyici. Prim olarak talep ettiği şeyi okuduğunuzda,“yok artık” diyeceğinizden eminim.

Franco’nun iktidarda olduğu dönem, Bask bölgesindeki tutuklamalara karşı Türkiye ve Hollanda’daki İspanya elçiliklerine destek amaçlı saldırılar da düzenleniyor. Ertesi gün maça çıkacak olan iki Racing de Santander’li oyuncu, kampta Komünist Parti’nin korsan radyosundan infazların yapıldığını öğreniyorlar. Sonrasında yaşananlar, onurunu korumanın ne denli önemli olduğunun kısa tanımı gibi…

Trotski lakaplı futbolcunun önderliğinde, Ikurriña’nın dalgalanması için de verilen mücadele. Ve beklenen Athletic Bilbao – Real Sociedad maçı…

Kitabın bir bölümü arka arkaya gelmiş şekilde1976 yılında Arjantin’de Jorge Rafael Videla’nın faşist darbesinin ardından futbolcuların öyküleriyle devam ediyor. Diktatörlüğün işkence hanesinden kaçan Vélez Sarsfield’li sporcudan, Mayıs Anneleri (Plaza de Mayo Anneleri)için destek olan sporculara uzanan öyküler. Dünya kupası 1978’de Arjantin’de yapılacaktır. Avrupa karışır… Ulusal takımlar düzeyinde futbolculara,“katılmayın” tepkileri, imza kampanyaları. Ertesi gün kupaya katılmak için uçacak Fransa’nın Ulusal Takım Direktörü’nün kaçırılması, kupaya katılmayacağını açıklayan Johan Cruyff ve 78 kupası için Arjantin futbol takımını reddeden Jorge Kurt Carrascosa’nın hikâyesi… Milli takımlar düzeyinde şike iddiaları… Cunta’nın kayıp ettiği Carlos Alberto Rivada’nın hikâyesi ise bambaşka…

BURSASPOR’DA FORMA GİYEN SON MARKSİST İVAN ERGİC

“Arjantin’de futbolla ilgili olan hiçbir şey tesadüf değildir,” diyor kitabın yazarı QuiquePeinado. Ve tüm kahramanların ya futbol yaşamları sırasında ya da sonrasında mutlaka üniversite eğitimi aldıkları da gözünüzden kaçmayacak. Bugün inanılmaz gibi geliyor değil mi?

Ángel Cappa, Arjantinli futbolcu; Cunta’nın iktidar olduğu dönemde bagajı afişle dolu arabasını çevirmelerinden sonrasını kendi ağzından dinliyorsunuz… Pinochet’nin elini sıkmayan efsanevi Şili’li büyük golcünün “No” kampanyasına kadar uzanan hikâyesini bulacaksınız kitabın ortalarında.

Beyaz Pele Zico’nun kardeşi Nando, Göteborg efsanesini yaratan Kızıl Ruben’in son proleter takımına uzanan yolcuğu, bir zamanlar Bursaspor’da forma giyen son Marksist İvan Ergic, tabii ki herkesin solcu olarak doğduğu Livorno’lu Cristiano Lucarelli’nin öyküsü de var.

DEVRİM FUTBOLDAN ÖNCE GELİR

Bir sabah uyanıp La Liga’ya ve endüstriyel futbola bayrak açan Javi Poves’in arayışı ve kaçışı da var. Devrim futboldan önce gelir diyen, Cezayirli Fransız Ulusal Takım formasını giyip Ulusal Kurtuluş Cephesine katılmak için kaçan Rachid Mekhloufi ve arkadaşlarının hikâyeleri de sizi derinden etkiliyor. Alman Lenin’i de tanıyoruz bu kitapta… Katalanların haklarını savunan İspanya Ulusal Takımı ve Real Madrid Futbol takımlarının teknik direktörü, Beşiktaş’ı da kısa süre çalıştırmış ilerici Vicente del Bosque’nin kısa öyküsü de kahramanlar arasında. Ve daha pek çok futbolcu…

Son olarak kendisini hiç izleme şansım olmasa da yaşam öyküsünü bildiğim Dr. Sócrates’in milyonlara esin kaynağı olmuş ilham veren yaşam hikâyesini bir kez daha bir İspanyol yazardan okumuş olmanın çok keyifli olduğunu söylemeliyim.

Tüm öykülerde birden çok kahramanın olduğunu belirtmek isterim. Emeğin her şeyden, futboldan da daha önemli olduğunu bilen futbolcuların yarattığı erdemliliğe saygıyla…

Okuyanlar ile buluşarak Corinthians demokrasisini yaratabileceğimiz bir kulüp için sohbet etmeye de hazırım. Ve son söz Uranga için: Kahramanlar pek çıkmazlar fotoğraflara ama yerleri kalır sonsuza kadar.

31.08.2017 tarihinde, odatv.com sitesinde yayınlanmıştır

Forge of Empires Cheats 2020

20 Eylül 2017

Futbola Soldan Bakmak

20 Eylül 2017